077-2307771

ייצוג הורים בהליכי אימוץ ילדים נגד רשויות הרווחה

ייצוג הורים בהליכי אימוץ ילדים נגד רשויות הרווחה

דיני אימוץ ילדים הם מהתחומים המורכבים, הרגישים והקשים ביותר.

הליכי אימוץ ילדים בישראל קבועים בחוק אימוץ ילדים (התשמ"א 1981).

סעיף 1 לחוק האימוץ קובע כי אימוץ במדינת ישראל ייעשה רק בהתאם לצו הניתן על ידי בית המשפט וזאת לבקשת הורה המבקש לאמץ ילד אחר, או לבקשת היועץ המשפטי לממשלה, המבקש להכריז על ילד מסוים כ"בר אימוץ", כלומר- ילד שניתן לאמץ אותו.

עיקרון יסוד בהתאם לחוק האימוץ, הוא כי בית המשפט מחוייב לשקול את טובת הילד, במסגרת מתן צו אימוץ.

בית המשפט המוסמך באופן בלעדי לעסוק בעניינים מכוחו של חוק האימוץ, היא בית המשפט לענייני משפחה.

צו אימוץ יכול להינתן בשני מקרים בלבד. מקרה אחד הוא בו ההורה ביולוגי מבקש למסור את ילדו לאימוץ מרצונו החופשי. מקרה שני הוא בו בית המשפט מכריז – בהתאם לבקשה שמוגשת אליו – על קטין בתור "בר אימוץ".

הכרזה על קטין כ"בר אימוץ":

בית המשפט רשאי להורות על קטין כבר אימוץ במספר מקרים המפורטים בסעיף 13 לחוק אימוץ. המקרים המובהקים בהם בית המשפט מורה על ילד כבר אימוץ הם מצבים בהם הורה נוטש את הילד, או מקרים בהם נקבע כי ההורה אינו מסוגל לדאוג לילד כראוי בשל התנהגותו או מצבו, ואין סיכוי שהתנהגותו או מצבו ישתנו בעתיד על אף עזרה כלכלית וטיפולית שיקבל.

לצורך בחינה האם ההורה אינו מסוגל לדאוג לילד, או במילים אחרות- האם הוא נעדר מסוגלות הורית, ממנה בית המשפט מומחה בתחום הפסיכולוגיה אשר נפגש עם ההורה ונותן לבית המשפט חוות דעת בעניין זה. לחוות הדעת של המומחה יש משקל מכריע על החלטתו של בית המשפט.

על הורה המתנגד כי ילדו ילקח לאימוץ להוכיח לבית המשפט כי יש לו מסוגלות הורית מספקת לגדל את הילד בעצמו וכי אין הצדקה והוציא מחזקתו את הילד.

במידה ובית המשפט הכריז על קטין כבר אימוץ ישנה תקופת ביניים שבה נבדק האם מתן צו אימוץ לקטין ע"י ההורים המאמצים יהיה לטובת הקטין. באם נמצא שכן, אזי בית המשפט יורה על מתן צו אימוץ לטובת ההורים המאמצים. משמעותו של צו האימוץ, הוא כי ההורים המאמצים הם הוריו של הקטין מעתה ואילך, על כל המשתמע מכך.

אימוץ "סגור" או "פתוח":

אימוץ "סגור" הוא אימוץ שבו נמנע כל מגע בין הילד המאומץ (שלעיתים אף אינו יודע שהוא מאומץ) לבין הוריו הביולוגיים. אימוץ "פתוח" מאפשר מידה מסוימת של קשר בין הילד לבין הוריו הביולוגיים, בדרגות אפשריות שונות- מהחלפת תמונות ומכתבים ועד לעריכת מפגשים קבועים. בית המשפט לענייני משפחה הדן באימוץ הקטין הוא זה שגם מכריע האם יתקיים אימוץ "סגור" או "פתוח".

משרדה של עורכת הדין אתי גוהר מתמחה בייצוג הורים המתמודדים עם הליכי אימוץ שרשויות הרווחה יוזמות כלפי ילדיהם, וזאת הן בפני גורמי הרווחה והן בבית המשפט. לעו"ד אתי גוהר ניסיון מעשי רב והצלחות רבות בסיכול בקשות של רשויות הרווחה להעביר ילדים לאימוץ.

לייעוץ ראשוני התקשרו: 077-2307771

או השאירו פרטים בטופס הבא ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים נוספים

לפתיחת הצ'אט
💬 צריכים עזרה?
דברו איתנו בוואטסאפ!